Niekoľko tipov k montáži posuvných dverí

Montáž posuvných dverí

 

Montáž posuvných dverí však napriek detailným návodom od výrobcu zvládne len skúsený domáci majster. Dáme vám niekoľko tipov, ako na to.

Montáž posuvných dverí je ideálnym riešením pre majiteľov bytov či domov, ktorí chcú mať vo svojom obydlí dostatok priestoru. Montážou dverí s jedinečným dizajnom a harmonickým splynutím s okolitým priestorom dodáme nášmu bývaniu nový rozmer, nielen čo sa Posuvné dvereefektivity využitia plochy týka, ale tiež estetického rozdelenia miestností. Súčasné posuvné dvere, nainštalované na stene sa otvárajú a zatvárajú pomocou vodiacich líšt. Konštrukčne sú posuvné dvere jednoduché, hoci sú vyrábané v mnohých prevedeniach.

Treba si hneď pre začiatok uvedomiť, že samotná montáž posuvných dverí je len polovičkou práce, pretože dvere musia byť tiež precízne nastavené, aby spoľahlivo vykonávali svoju funkciu. Montáž posuvných dverí je veľmi zložitým procesom, ktorý si vyžaduje náležité vedomosti, zručnosti a skúsenosti. Odporúča sa teda prenechať tento úkon profesionálom.

Počas montáže dverí a tiež ich nastavenia je potrebné dodržiavať veľké množstvo technologických požiadaviek. Nesprávnym postupom montáže posuvných dverí by mohli vzniknúť nielen dodatočné náklady, ale aj škoda, ktorá sa už nebude dať vrátiť späť.

Pri montáži dverí je potrebné už na začiatku prác sa vyvarovať mnohým postupom, ktoré by mohli našu snahu znehodnotiť. V prvom rade je nutné zaistiť dostatok miesta na stene vedľa posuvu k pevným prekážkam (stĺpik, pilier, vedľajšia stena a podobne. Vzdialenosť vodiacej lišty k pevnej prekážke musí byť minimálne 15 mm a to tak na jednej, ako aj na druhej strane.

Správna montáž posuvných dverí je závislá od presného merania. Neexistuje žiadne „odhadom“. Týka sa to aj stavebného otvoru, ktorý dvere prekryjú. Pre montáž vodiacej lišty je potrebné, aby stena, na ktorej bude inštalovaná bola absolútne rovná. V prípade jej nerovnosti je potrebné buď opraviť celú stenu, alebo vodiacu lištu vypodložiť do roviny. Nosná lišta sa pri montáži posuvných dverí nesmie v žiadnom prípade deformovať podľa nerovnosti steny a dištančnej oblôžky.


Vyberáte si kvalitné dvere alebo realizačnú firmu na ich montáž? Vyhľadajte si firmu vo vašom okolí v katalógu stavebných firiem na portáli Stavebnik.sk, ktorý sa venuje slovenskému stavebníctvu.
Na stránkach nájdete aj formulár, cez ktorý môžete vybraté firmy požiadať o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce, materiál či produkty.
 

Usadenie dverového krídla voči šírke stavebného otvoru musí byť dokonale vystredené. Aj v tomto prípade platí známe „dvakrát meraj“. Ešte väčší pozor si pri tomto úkone treba dávať v prípade, že sa prevádza montáž posuvných dverí, ktoré sú dvojkrídlové. Stredy otvorov pre pripevnenie vodiacej lišty na stenu musia byť naznačené s vysokou presnosťou a rovnako je potrebné navŕtať precízne a bez odchýlky od vymeraného stredu diery pre hmoždinky.

Do žliabku nosnej lišty sa nasadí lišta krycia a do nej sa vsunú tlmiče a následne sa zaslepí lišta krytkou. Ak nie je dodržaný odstup 15mm od najbližšej steny, bude problém túto krytku nasadiť. Niektorí „majstri“ si možno povedia, že absencia krytky nebude vadiť. Omyl! Osadením držiaku krytky, čapov krytky alebo zaisťovacieho kolíku pri montáži posuvných dverí sa súčasne zafixuje krycia lišta.

 Bežnou chybou pri nasadení jazdcov do dreveného krídla je zámena ľavého a pravého jazdca. Lôžka v krídle dverí sú už síce z výroby vyfrézované, no nesprávna orientácia jazdcov nám prinesie prácu navyše. V niektorých prípadoch vznikne pri montáži posuvných dverí nadmerná medzera medzi dverami a stenou. Tento problém sa rieši pripevnením dištančnej lišty.

Dverné krídlo sa nasádza kolieskami jazdca na koľajnicu krycej lišty s miernym vyhnutím od zvislej osi a potom sa opatrne pustí do zvislej polohy. Pre výškové nastavenie dverí sa musí použiť inbusový kľúč, dodávaný s dverami. Nemôže sa nahrádzať upraveným skrutkovačom. Doťahovaním sa dverné krídlo dvíha a povoľovaním klesá. Vždy je potrebné vyskúšať funkčnosť pojazdu. Krídlo sa musí pohybovať ľahko a nesmie nikde zadrhávať. Pri montáži posuvných dverí sa venuje veľká pozornosť nastaveniu dorazu a tlmičov. Keďže jednotlivé typy dverí sa líšia, montáž posuvných dverí sprevádzajú často rôzne špecifiká. To však nič nemení na fakte, že najideálnejšie je prenechať tento úkon odborníkom. Montáž posuvných dverí je jednoduchá len na prvý pohľad.

Pokiaľ si vyberáte dvere do interiéru prečítajte si aj zaujímavý článok Zasúvacie dvere

Foto: eurostrojka.net
(i.n.)