Posuvné dvere sú riešením nielen pre malý interiér

Posuvné dvere do puzdra

Posuvné dvere do puzdraStavba rodinného domu prináša so sebou mnohé úskalia, ktoré sa však dajú riešiť. Jedným z nich je snaha o čo najlepšie využitie priestoru v novostavbe. Často tak býva plocha chodby čo najmenšia, aby bola obytná časť (kuchyňa, obývačka, ale aj kúpeľňa či WC) priestorovo komfortné.

Tu však nastáva problém. V úzkej chodbe by sa teoreticky mohlo stýkať viacero dráh klasických krídlových (otočných) dverí. Čarovanie s priestorom tak doslova vyzýva staviteľa k riešeniu, kedy jednoducho myšlienka na otočné dvere zanikne. Tým riešením sú posuvné dvere do puzdra.

Posuvné dvere do puzdra môžeme jednoducho definovať, ako dvere, ktoré sa zasúvajú do stavebného puzdra, ukrytého v stene. Kým zabudovanie stavebného puzdra prebieha vo fáze hrubej stavby , dvere sa osádzajú až v hotovom interiéri. Zabudovať stavebné puzdro posuvných dverí do steny nie je ťažké, zvládne to každý trochu šikovnejší domáci majster.

Puzdro sa skladá z vytvarovaných profilov a jeho konštrukcia (bočné spevňovacie výstuhy z profilu a zvislé profilované stojky vysokej tuhosti) zabraňuje deformácii nielen počas inštalovania, ale aj po ňom. Všetky spoje sú bez zvarov poškodzujúcich zinkovanie plechu. Stavebné puzdro posuvných dverí do steny je možné zabudovať do klasickej murovanej steny s omietkou či do steny so sadrokartónu. V druhom prípade sa toto puzdro stáva súčasťou kovovej konštrukcie steny s tým, že priamo na puzdro sa montujú sadrokartónové panely pomocou skrutiek. V podstate je puzdro posuvných dverí do murovanej steny podobné, ako do sadrokartónu, jediný rozdiel je v tom, že obsahuje navyše krycie plechy a sieť pre nanášanie omietky. Posuvné dvere do steny sa môžu montovať tiež do štiepkocementových priečok a tiež do stavebných blokov.
 

Ak riešite dvere vo vašom dome či byte, zájdite na stránky stavebného portálu Stavebnik.sk a pozrite si ponuku firiem v sekcii Interiérové dvere. Pokiaľ nájdete vhodnú firmu na realizáciu stavebných prác, pošlite jej žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky cez dopytový systém.
 

Ceny puzdier sa odvíjajú podľa prevedenia. Na prvý pohľad sú v porovnaní s osadením klasických dverí vysoké, ale v rámci riešenia koncepcie interiéru to možno považovať za dobrú investíciu. Je lepšie zaplatiť určité financie navyše, ako si celý život hlásiť: "Pozor, vychádzam z kúpeľne .“ „A ja z komory ! "

Zloženie stavebného puzdra pre posuvné dvere do steny do záverečnej podoby zaberie len chvíľu. Podľa návodu je potrebné spojiť  všetky diely do jedného celku a zmontované stavebné puzdro vložiť do pripraveného stavebného otvoru. Určite sa oplatí kontrolovať murárov, aby čo najpresnejšie vymurovali stavebný otvor podľa zvoleného typu puzdra ( a tiež typu dverí ). Pri dodatočnom riešení čaká stavebníka nepríjemné búranie a neporiadok v byte, pretože samotné posuvné dvere do steny sa zakladajú až nakoniec. Puzdro sa zarovnáva a vyvažuje ako zvislé, tak vodorovne a tiež sa zarovnáva do zákrytu so stenou. Tento postup je potrebné dôsledne kontrolovať, aby sa predišlo prípadným problémom s posuvom dverí v budúcnosti. Puzdro posuvných dverí do steny sa v tejto fáze pevne zafixuje klinmi.

Pevne uchytené puzdro posuvných dverí do murovanej steny sa ukotví nízkoexpanznou penou. Pozor, nezamieňajte ju za penu štandardnú! Základnou vlastnosťou nízkoexpanznej peny je to, že sa nerozpína​​. Puzdro je tak stabilne zafixované a priestor medzi ním a okolitou stenou úplne vyplnený. No pri tvrdnutí nedochádza k vyvíjaniu akéhokoľvek tlaku, a nedochádza tak k zdeformovaniu bočníc puzdra, čo je veľmi dôležité pre bezproblémovú funkciu puzdra pre posuvné dvere do steny. Po vytvrdení peny je všetko pripravené na omietnutie celej priečky.

Montáž posuvných dverí do puzdraSrdcom celého stavebného puzdra  pre posuvné dvere do steny je vodiaca lišta umožňujúca posuv dverí. V lište sa pohybujú vozíky s guľôčkovými ložiskami. Vďaka nim je pohyb dverí ľahký a tichý. V krajných polohách sú dvere aretované, dorazy umožňujú mäkké zastavenie pohybu dverí. Vedenie dverí je uchytené spodným vodiacim tŕňom a stabilitu tvaru dverí zabezpečuje hliníkový U-profil vsunutý do ich spodnej časti.

 

Dôležité upozornenia:

Výška voľného priechodu je u všetkých typov puzdier štandardne 197cm. Pred zabudovaním stavebného puzdra do priečky je potrebné počítať s výškou hotovej podlahy. V prípade, že to neurobíte, zmenší sa priechod vysoký 197 centimetrov a vy budete musieť podrezávať dvere.

Posuvné dvere do steny môžu byť vyššie, než je slovenský štandard. V štandarde je možné kúpiť ich aj v rozmere 210 centimetrov a na zákazku možno vyrobiť výšku 220 a 230 centimetrov .

Na stene, v ktorej je stavebné puzdro umiestnené, môžete mať aj zásuvku , čo ešte pred nedávnom nebolo možné. Výrobcovia však v súčasnosti dokážu vyriešiť problém, ako nájsť v stiesnenom priestore medzi vonkajšou časťou steny a stavebným puzdrom pre posuvné dvere do steny  miesto pre vypínač elektrického vedenia.

Všetky posuvné dvere do steny je možné pre zabezpečenie súkromia osadiť zámkami, alebo WC-zámkami. Dvere však môžu byť trvalo otvorené a neprekážajú, sú zasunuté do steny. Zatvorené zabezpečujú dostatočnú zvukovú, pachovú a prachovú izoláciu.

Zaujať by vás mohol aj článok Posuvné dvere - všetko smie byť inak

Foto: stroymag.com , ideas.vdolevke.ru
(i.n.)